МО Радмила Шекеринска Интервјуа

Интервју на МО Шекеринска за Глас на Америка – Северна Македонија и САД се стратешки партнери кои споделуваат исти вредности

Интервју за Глас на Америка – VOA 01 март, 2021  Мики Трајковски https://mk.voanews.com/a/5797295.html Новиот меморандум за соработка во одбраната меѓу Северна Македонија и Соединетите Држави ја одразува новата реалност, вели министерката за одбрана Радмила Шеќеринска во интервју за Гласот на Америка. Глас на Америка: Министерке, минатата недела потпишавте нов договор за соработка во одбраната со […]

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Топ Тема на ТВ Телма 05.02.2021

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Топ Тема на ТВ Телма 05.02.2021

Интервју на министерката Шекеринска на ТВ Сител

Интервју на министерката Шекеринска на ТВ Сител

Тема на денот со министерката за одбрана Радмила Шекеринска – 27.01.2021

Шекеринска: Ќе поддржиме дополнителни рестрикции кога ќе мора, имаме договор за снабдување со вакцини а приоритет ќе бидат најранливите

Шекеринска: Ќе поддржиме дополнителни рестрикции кога ќе мора, имаме договор за снабдување со вакцини а приоритет ќе бидат најранливите

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска за Слободна ТВ – 19.11.2020г Прашањата на домашен план во борбата со Ковид 19 пандемијата како и политичката одлука на Бугарија да стави вето на отпочнување на пристапните преговори со Европската Унија се главните прашања на кои министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска одговараше во Утрински брифинг. Во […]

Интервју со министерката за одбрана Радмила Шекеринска за Гласот на Америка

Интервју со министерката за одбрана Радмила Шекеринска за Гласот на Америка

Новинар: Милена Ѓорѓиевска

Интервју на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска за „Утрински брифинг“ - 19.03.2020 г.

Интервју на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска за „Утрински брифинг“ – 19.03.2020 г.

Шекеринска: Главната НАТО придобивка е влијанието при носење одлуки и имиџот на одговорна држава

Во пресрет на гласањето на Шпанија за протоколот за пристапување во НАТО на Северна Македонија, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во интервју за „Порталб.мк“, зборува за придобивките од пристапувањето во најголемата политичко-воена алијанса во светот. Според Шекеринска, главната придобивка е влијанието што ќе го добиваме при носење одлуки, така што сериозни и многу влијателни земји, […]

Радмила Шекеринска: Изборите се тест за нашата зрелост

Изборите во април се тест за зрелоста на општеството, вели министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во интервју за БИРН Автор: Синиша Јаков Марушиќ Објавено на 26 февруари 2020 Министерката Шекеринска, во интервју за БИРН говори за претстојното полноправно членство во НАТО, за предизвиците против хибридни и сајбер-напади, како и за амбициозниот план за модернизација на […]

Шекеринска за МИА: Во првата половина на март се очекува ратификацијата на Протоколот за НАТО во Шпанија

Во првата половина на март се очекува ратификација на Протоколот за членство во НАТО од страна на шпанскиот Парламент, по што во текот на тој месец се очекува Северна Македонија и официјална членка на најголемиот воено-политички сојуз во светот. Ова за МИА го изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска, која вчера во Брисел учествуваше на […]

Интервју на Шекеринска за Телма: Законот за одбрана има двотретинско мнозинство во парлaментот

Јас сметам дека Законот за одбрана има двотретинско мнозинство во парлементот, вели во интервју на Телма министерката за одбрана Радмила Шекеринска. „Треба да дојдеме во ситуација да се гласа и да видиме кои се тие кои што се противат Северна Македонија да го вгради системот на колективна самоодбрана и во своите закони. Мислам дека ќе […]